Cesta do Chorvatska

Cesta do Chorvatska
Cesta do Chorvatska
Cesta do Chorvatska
Cesta do Chorvatska
Cesta do Chorvatska
Cesta do Chorvatska
  • Cesta do Chorvatska
  • Cesta do Chorvatska
  • Cesta do Chorvatska
  • Cesta do Chorvatska
  • Cesta do Chorvatska
  • Cesta do Chorvatska

Do Chorvatska autem

Chorvatsko má v jihovýchodní Evropě velmi výhodnou zeměpisnou a dopravní polohu. Dobrá silniční infrastruktura a nové dálnice, které se táhnou celým Chorvatskem, jsou odrazem velké navštívenosti Chorvatska a rozvoje jeho turismu. Četné cestovní koridory zajišťují chorvatskému turismu hosty ze sousedních zemí: mezi nejpočetnější patří Slovinci, Češi, Rakušané, Maďaři, Slováci, Němci, Italové, Poláci, Rusové a další.

Chorvatské dálnice

Chorvatské dálnice jsou jedny z nejkvalitnějších v Evropě. Začaly se stavět v sedmdesátých letech minulého století a dosud bylo postaveno 1273,2 km (2012). Chorvatské dálnice se označují velkým písmenem A a číslicí za písmenem, takže má Chorvatsko tyto dálnice.

A1 Záhřeb – Split – Dubrovník (hotová do Vrgorce)
A2 Záhřeb – Macelj (hranice se Slovinskem)
A3 Bregana – Záhřeb – Lipovac (hranice se Srbskem)
A4 Záhřeb – Goričan (hranice s Maďarskem)
A5 Beli Manastir – Osijek – BaH (hotová od Osijeku do BaH)
A6 Bosiljevo – Rijeka
A8 Kanfanar – Pazin – Matulji
A9 Umag – Kanfanar – Pula

Bezpečnost chorvatských dálnic potvrzuje i uznání tunelu Sveti Rok, který se umístil na třetím místě v ostré konkurenci 26 tunelů z 13 evropských zemí. Chorvatské dálnice nabízejí cestujícím kromě bezpečné a příjemné jízdy na svých parkovištích služby čerpacích stanic, restaurací, obchodů, motelů, autoservisů ap.

Omezení rychlosti a dopravní předpisy v Chorvatsku

Omezení rychlosti:
- na dálnici je nejvyšší povolená rychlost 130 km/h
- mimo obec je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h
- v obci je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h

Chorvatské zákony dovolují koncentraci alkoholu v krvi 0,5 promile. Jízda s rozsvícenými světly ve dne je v Chorvatsku povinná jen období v zimního času. Číslo pomoci na cestách je 987.

O bezpečnost na chorvatských silnicích se starají mobilní jednotky dopravní policie v civilních vozidlech, které kontrolují rychlost a dodržování ostatních dopravních předpisů souvisejících s bezpečnou jízdou. Setkáte se s nimi především na dálnici, pokud jste překročili rychlost nebo naopak zbytečně brzdíte dopravu; předjedou vás a na zadním skle se objeví nápis Stop Policija a pak je musíte se svým vozidlem sledovat. Pokuty jsou vysoké, a proto vám doporučujeme, abyste stále dodržovali předepsanou rychlost, zvlášť na dálničním úseku Karlovac - Rijeka, kde je na mnoha místech omezení rychlosti na 110/h.

Čerpací stanice a dálniční poplatky

Ve větších městech a na chorvatských dálnicích jsou čerpací stanice otevřeny 0 - 24 h. Palivo je Euro Diesel, Diesel, Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98 a ve větších městech a na čerpacích stanicích na dálnici i plyn.

Dálniční poplatky v Chorvatsku se platí za ujeté kilometry, a můžete je platit i v cizích valutách a platebními kartami. Za 100 km jízdy po dálnici zaplatíte přibližně 35 kun. Dodatečné poplatky se vztahují na tunel Učka u Rijeky a na Krčský most.

Do Chorvatska letadlem

Pokud se rozhodnete přicestovat do Chorvatska letadlem, k dispozici jsou následující letiště:

Letiště Dubrovník
Letiště Záhřeb
Letiště Pula
Letiště Split
Letiště Rijeka
Letiště Zadar
Letiště Osijek

Croatia Airlines je chorvatská letecká společnost, dostat detailní informace a rezervovat letenky můžete na telefonních číslech: 062 500 505, +385 1 66 76 555 nebo přímo na jejich webové stránce.

Do Chorvatska autobusem

Pokud se rozhodnete přicestovat do Chorvatska autobusem, nejlepší spojení ze všech větších evropských měst je na autobusové nádraží Záhřeb (Zagreb).Autobusové nádraží v Záhřebu má velmi dobré spojení s chorvatskými turistickými centry a z nich se na vybrané místo dostanete rychle a pohodlně jejich lokálními linkami.

Všechny informace o jízdním řádu vám sdělí přímo autobusové nádraží:
Autobusové nádraží Záhřeb, z RH 060 313 333, ze zahraničí +385 1 6112 789
Autobusové nádraží Split, z RH 060 327 777, ze zahraničí +385 21 329-199
Autobusové nádraží Rijeka, z RH 060 302 010, ze zahraničí +385 51 660 364 nebo e-mail
Autobusové nádraží Dubrovník, z RH 060 305 070 nebo e-mail

Do Chorvatska vlakem

Chorvatsko má železniční spojení s hlavními městy sousedních zemí i se střední, západní a jihovýchodní Evropou - hlavní železniční nádraží je v Záhřebu. Během sezóny Chorvatské železnice rozšiřují počet spojů vnitrozemí s turistickými středisky. Mezinárodní jízdenky si můžete koupit u mezinárodních pokladen a v cestovních kancelářích dva měsíce před nástupem cesty a zpáteční jízdenka platí 10 dní na Inter Real a 1 měsíc na City Star a další dopravce.

Všechny informace související s vaší cestou do Chorvatska vlakem můžete obdržet na telefonním čísle 060 333 444 i +385 1 3782 583 nebo e-mailem. Tyto a všechny další informace můžete najít na webových stránkách státního podniku Hrvatske željeznice a v jejich jízdních řádech.

Newsletter - přihlášení k odběru

Uveďte vaši e-mailovou adresu, na kterou budete přijímat zprávy

Partner Apartmany385.CZ

Chorvatsko apartmány

Tvorba webových stránek WEB marketing - Správa webových stránek EasyEdit CMS